ΝΔ Αιτωλοακαρνανίας – Εσωκομματικές εκλογές: «Επικράτησαν» οι μοναδικές υποψηφιότητες

105
ΝΔ, Εσωκομματικές 2018

Μικρή η συμμετοχή στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Αγρινίου ενώ αρνητικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι υπήρξε μονάχα μία υποψηφιότητα για τη ΝΟΔΕ Αιτωλοακαρνανίας, αλλά και για πέντε από τις επτά Δημοτικές τοπικές οργανώσεις του κόμματος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Αγρίνιο για ΝΟΔΕ, ΔΗΜ.Τ.Ο & Συνέδρους και οι πρόεδροι που εκλέγονται στην Αιτωλοακαρνανία

Περίπου 155.000 ενεργά μέλη συμμετείχαν στις εσωκομματικές εκλογές για την ανάδειξη των νέων τοπικών εκπροσώπων της Ν.Δ σε όλη την επικράτεια.

Τα μέλη της ΝΔ κλήθηκαν να εκλέξουν τους 4.050 εκπροσώπους τους που διεκδίκησαν τις θέσεις των προέδρων και των 9μελών συμβουλίων των Νομαρχιακών και των Δημοτικών Τοπικών Οργανώσεων (ΝΟΔΕ και ΔΗΜΤΟ).

Στη διαδικασία ανεδείχθησαν επίσης και 1.000 νέοι σύνεδροι οι οποίοι θα μετέχουν στην θεσμική διαδικασία της Ν.Δ., στο επόμενο Συνέδριό της το οποίο θα διεξαχθεί το Φθινόπωρο.

Σε 400 σημεία, σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, στήθηκαν περισσότερες από 1.500 κάλπες σε μια διαδικασία που διοργανώθηκε στο σύνολό της από την Γραμματεία Οργανωτικού και την Κεντρική Εφορευτική Επιτροπή (ΚΕΦΕ) η οποία συστάθηκε ειδικά για την διεξαγωγή αυτών των εκλογών.

Για την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας μετείχαν 2.450 εθελοντές που στελέχωσαν τις εφορευτικές επιτροπές.

«Το 53% των 9μελών συμβουλίων που εξελέγησαν αποτελείται από καινούρια πρόσωπα, γεγονός που σηματοδοτεί την πραγμάτωση του στόχου της ανανέωσης στο στελεχιακό δυναμικό της Ν.Δ. σε όλη την επικράτεια. Το ποσοστό ανανέωσης των προέδρων ΔΗΜΤΟ ανέρχεται στο 42% και των προέδρων ΝΟΔΕ στο 37%» αναφέρει σε ανακοίνωση της η Νέα Δημοκρατία.

Μοναδικές υποψηφιότητες και η πολυπόθητη ανανέωση

Στην Αιτωλ/νία  πάντως τα αποτελέσματα για την ανάδειξη προέδρων της ΝΟΔΕ και των Δημοτικών Οργανώσεων Αγρινίου, Ακτίου-Βόνιτσας, Αμφιλοχίας, Θέρμου & Ξηρομέρου ήταν αναμενόμενα αφού κατατέθηκε μονάχα μία υποψηφιότητα. Έτσι πρόεδρος ΝΟΔΕ επανεκλέγεται ο Φώτης Τσόλκας , ενώ ο Ευάγγελος Τσιόβουλος στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Αγρινίου, ο Λάμπρος Κοντομήτσος στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Μεσολογγίου, ο Νίκος Τσερπέλης στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Ναυπακτίας, ο Χρήστος Τηλεμάχου στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Αμφιλοχία, ο Γιώργος Κοντογιάννης στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Θέρμου, ο Κωνσταντίνος Ζαχαράκης στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Βόνιτσας και  ο Κωνσταντίνος Δημόπουλος στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Ξηρομέρου.

Στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Μεσολογγίου επικράτησε ο Λάμπρος Κοντομήτσος και τέλος στη ΔΗΜ.Τ.Ο. Ναυπακτίας ο Νίκος Τσερπέλης.

Και φυσικά μπορεί η Πειραιώς να κάνει λόγο για αριθμό ρεκόρ όσο αναφορά στη συμμετοχή των μελών του κόμματος στις εσωκομματικές εκλογές, στο νομό όμως τα μηνύματα που θα πρέπει να «ακούσουν» και ενδεχομένως να αναλύσουν διεξοδικά τα στελέχη της ΝΔ είναι κρίσιμα και εγείρουν έντονο προβληματισμό δεδομένου ότι σε 5 από τις 7 ΔΗΜ.Τ.Ο. υπήρξε μόνο μία υποψηφιότητα όπως και στην περίπτωση του προέδρου της ΝΟΔΕ. Εξάλλου δεν είναι λίγοι αυτοί που υποστηρίζουν πως η ΝΔ σε τοπικό επίπεδο τουλάχιστον πάει κόντρα στα όσο πρεσβεύει ο Κυριάκος Μητσοτάκης αφού το «άνοιγμα στην κοινωνία» δεν έγινε ποτέ . Χαρακτηριστικό παράδειγμα και  η κάλπη του Αγρινίου όπου προσήλθαν μόλις 390 μέλη ( επί συνόλου 672) για να ψηφίσουν ενώ στο Μεσολόγγι που υπήρχαν 3 υποψηφιότητες η συμμετοχή άγγιξε τα 900 άτομα.

«Η ΝΔ ανοίγει τις πόρτες της σε όλους τους πολίτες και ανοίγει τα παράθυρά της σε κάθε νέα αντίληψη» τόνισε ο Κ. Μητσοτάκης ασκώντας το εκλογικό του δικαίωμα. Ενδεχομένως αυτό να ισχύει σε πανελλαδικό επίπεδο στην περιοχή μας όμως κάποιες αντιλήψεις και ιδεολογίες παραμένουν «κολλημένες» στο παρελθόν και αναβάλουν, προς το παρόν τουλάχιστον, την πολυπόθητη  ανανέωση.

 

Τα αποτελέσματα του Αγρινίου για ΝΟΔΕ, ΔΗΜ.Τ.Ο & Συνέδρους

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον Δήμο Αγρινίου, για την ανάδειξη νέου προέδρου της Δημοτικής Οργάνωσης, μελών της Δημοτικής Οργάνωσης , του πρόεδρου και μελών της ΝΟΔΕ:

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

ΤΣΙΟΒΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Ευθυμίου 361

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΡΑΧΩΡΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Μιχάλη 115

ΚΑΝΙΩΤΗΣ ΘΩΜΑΣ του Πέτρου 221

ΚΟΝΤΟΝΑΣΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του Ιωάννη 117

ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ του Ιωάννη 37

ΜΠΑΔΑΣ ΗΛΙΑΣ του Αναστασίου 46

ΤΡΑΓΟΥΛΙΑΣ ΦΩΤΙΟΣ του Λάμπρου 110

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Δημητρίου 44

ΤΣΙΛΙΜΕΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Ευαγγέλου 114

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

ΤΣΟΛΚΑΣ ΦΩΤΙΟΣ του Χαριλάου 245

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗΣ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γρηγορίου 31

ΓΟΥΔΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ του Νικολάου 47

ΚΑΝΙΩΤΗΣ ΘΩΜΑΣ του Χρήστου 175

ΚΟΛΟΣΙΩΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ του Δημητρίου 113

ΠΑΠΑΛΕΞΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Γρηγορίου 120

ΠΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ του Σπυρίδωνος 11

ΠΑΤΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Ιωάννη 16

ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Αθανασίου 62

ΤΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χαριλάου 105

ΤΣΑΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Αριστείδη 27

ΨΥΛΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Δημητρίου 224

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΣΥΝΕΔΡΟΙ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

ΑΓΡΕΒΗΣ ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ του Χρήστου-Αχιλλέα 118

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γρηγορίου 111

ΑΝΑΓΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ του Ιωάννη 11

ΓΟΥΔΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ του Νικολάου 133

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Χρήστου 204

ΚΑΠΕΛΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου 11

ΚΑΡΔΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Γερασίμου 17

ΚΟΛΟΣΙΩΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ του Δημητρίου 242

ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ του Παναγιώτη 22

ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αθανασίου 135

ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ του Όθωνος  67

ΜΠΟΝΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ του Ιωάννη 79

ΜΠΟΥΡΔΟΥΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αντωνίου 61

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΆΓΓΕΛΟΣ του Κων/νου 139

ΠΑΤΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Ιωάννη 28

ΡΟΪΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Σωκράτη 69

ΣΤΑΜΑΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Παναγιώτη 13

ΣΤΑΡΑΜΟΥ-ΚΑΒΒΑΔΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του Γεωργίου 74

ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΆΓΓΕΛΟΣ του Αθανασίου 135

ΣΩΤΗΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αθανασίου 22

ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΚΥΒΕΛΗ του Χρήστου 40

ΤΖΑΜΑΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Νικολάου 182

ΤΣΑΛΑΦΟΥΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη 27

ΤΣΑΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Αριστείδη 33

ΤΣΕΡΠΕΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ευαγγέλου 41

ΦΛΩΡΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Θεοφάνους 95

ΧΟΥΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Βασιλείου 53

Τελικά Αποτελέσματα Αιτωλοακαρνανίας

Εκλεγμένοι σύνεδροι & μέλη της ΝΟΔΕ

→ Υποψήφιος Πρόεδρος Νομαρχιακής Οργάνωσης

Τσόλκας Φώτιος 1329 ψήφοι

Συμβούλιο ΝΟΔΕ Αιτωλοακαρνανίας

  1. Αθανασίου Ιωάννης
  2. Σταυρόπουλος Άγγελος
  3. Γούδας Μιχάλης
  4. Τσάμης Δημήτριος
  5. Ψυλλιάς Παναγιώτης
  6. Ψυλτάκης Δημήτριος
  7. Πασιόπουλος Κων/νος
  8. Παπαλέξη Παρασκευή (Εύη)

 Σύνεδροι ΝΟΔΕ

  1. Αθανασίου Ιωάννης 647
  2. Αγρέβης Παυσανίας 627
  3. Σταυρόπουλος Άγγελος 614
  4. Μαυρομάτης Γεώργιος 544
  5. Γρηγορόπουλος Ιωάννης 471
  6. Γούδας Μιχάλης 461
  7. Παπανικολάου Άγγελος 418
  8. Κολοσιώνης Κων/νος 401
  9. Πάτσης Σταύρος 353
  10. Τσερπέλης Νικόλαος 347
  11. Φλώρος Ευστάθιος 345
  12. Σωτηρακόπουλος Γεώργιος 330
  13. Τσαλαφούτας Γεώργιος 325
  14. Τσάμης Δημήτριος 285
  15. Χούτας Γεώργιος 280
  16. Μουντζούρη Πολυξένη 243
  17. Σταράμου- Καββαδά Σταυρούλα 241
  18. Τζαμαλή Δήμητρα 209
  19. Σωτηρίου Μαρία- Κυβέλη 167
  20. Σταμάτη Παρασκευή 116
  21. Αναγνοπούλου Σοφία 77